Press "Enter" to skip to content

Osasuna Futbol Takımı Hakkında Bilgiler

sadwolf291 0

Osasuna Futbol Takımı Hakkında Bilgiler

Bu sene La Liga’ya yükselerek dikkatleri üzerine çeken Osasuna futbol takımı hakkında bilgiler de en çok merak edilen konular arasında yer alıyor.

Osasuna Hakkında Genel Bilgiler

Asıl adı Club Atlético Osasuna olan futbol kulübü, İspanya futbol liginde mücadele etmektedir. Ligde Bask bölgesinde bulunan Pamplona şehrini temsil eder. Resmi forma renkleri kırmızı, siyah ve mavidir. Maçlara Reyno de Navarra Stadyumu’nda en sahipliği yapar.

Tarihi boyunca 4 kez UEFA Kupası’na katıldı. 2005 yılında Kral Kupası olarak da bilinen Copa del Rey’de final oynadı. 34 sezon La Liga’da mücadele ederken, 33 sezon İspanya 2. Liginde (Segunde Division), 12 sezon ise İspanya 3. Liginde (Segunde Division B) top koşturmuştur.

Osasuna Futbol Takımı Tarihi

Kulübün kuruluş tarihi 24 Ekim 1920 olarak kabul edilir. 1928 yılında İspanya Liglerinin oluşturulması ile en alt lig olan İspanya 3. Ligi’nde mücadele etmeye başladı. İlk sezonda lig üçüncüsü oldu. 1931-1932 yılında 2. Lige yükselmeyi başardı. 1934-35 sezonunda ise ilk kez 1. Lige yükselse de sonraki sezon yeniden 2. Lige düştü.

Uzun bir süre 1. Lig mücadelesi veren takım, 1957 yılını takip eden dört sezon boyunca 1. Lig’de kalmayı başardı. İnişli çıkışlı yılların ardından 1963 kötü bir dönemin başlangıcı oldu. Kulüp 17 yıl boyunca 1. Lig’e geri dönemedi. 1980 yılında ise 14 yıl sürecek 1. Lig macerası başladı. Bu dönemlerde Osasuna atakları ender gelişen ataklar tanımlamasıyla ünlendi.

1990-91 sezonu kulübün en parlak yıllarından biri oldu. Ligi dördüncü bitiren takım, UEFA biletini de kapmış oldu. Takımın diğer bir parlak dönemi ise üçüncü kez UEFA’ya katılmaya hak kazandığı 2004-05 sezonu oldu. Takip eden yıl UEFA’daki başarısızlığına rağmen La Liga’da en başarılı sezonunu geçirerek 4. Sırada yer aldı.

Osasuna 2018-2019 Sezonu

Bu sezon İspanya 2. Ligi’nde mücadele eden Osasuna, yılı formda kapatarak sezon bitimine üç hafta kala şampiyonluğunu ilan etti. 8 Haziran’da oynanan son Osasuna maçı bitiminde ise resmi olarak La Liga’ya yükselmiş oldu.

Bu sene Osasuna ile birlikte La Liga’da beş Bask takımı mücadele edecek. Bu takımların detaylı istatistiki bilgileri için Chucks85th canlı iddaa sitelerinden inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir